Све већи проблем модерног друштва представља значајно повећан инфертилитет (неплодност) код мушкараца и жена.
Неплодност може да буде узрокована различитим поремећајима, од поремећеног броја и квалитета сперматозоида код мушкараца, до поремећаја циклуса, ендометриозе код жена и других више или мање озбиљних узрока. У одређеном броју случајева узрок остаје непознат.
Класична медицина користи терапије које су условљене самим узроцима неплодности. Уколико је узрок познат, терапија се ординира по постојећим протоколима. У супротном, користе се различите процедуре, од чекања на природно зачеће, до вантелесне оплодње (IFV).
Резултати оваквих процедура су шаролики, а уколико се користи хормонска терапија, у неким случајевима може да се развије чак и малигнитет са неизвесним исходом, укључујући и летални.
Хомеопатска терапија неплодности
Лечење неплодности хомеопатским путем даје одличне резултате, чак и када је узрок непознат. Зачеће настаје природним путем, а хомеопатски лекови немају нежељене ефекте ни по мајку, ни по плод. Такође, на овај начин се током трудноће постиже додатна превенција спонтаних побачаја, о којима ће бити речи у наредном чланку.
Важно је напоменути да се током терапије неће решавати само примарни проблем, већ и многи секундарни, ако постоје. Између осталог, јачају се сви системи, укључујући имунитет, који игра значајну улогу током сваке трудноће. Терапија ће чувати како мајку, тако и сам плод не само током трудноће, већ и током порођаја.
Хомеопатско лечење може да се користи и као додатак већ постојећој класичној терапији, чак и ако се ради о вантелесној оплодњи (IFV). У том случају, хомеопатски лек ће повећати вероватноћу зачећа и помоћи да се трудноћа изнесе без тешкоћа и компликација, али ће и заштитити организам од евентуалних штетних ефеката класичне терапије. Дакле, могућа је комплементарна примена хомеопатских лекова са већ постојећом класичном терапијом, а да се при томе не могу изазвати нежељене интеракције са класичним лековима, нити да негативно утичу на њих. Дужина терапије ће највише зависити од саме конституције пацијента, с обзиром да је оваква врста лечења изразито индивидуална. Дакле, неопходно је стрпљење и упорност. Препоручујем да оба брачна партнера буду истовремено на хомеопатској терапији до зачећа, како би резултат лечења био што квалитетнији.