Спонтаним побачајем се сматра сваки нежељени губитак плода пре 24. недеље трудноће. Више од 80% побачаја се јавља у првом триместру, а после 6. недеље ризик од побачаја се значајно смањује. Познато је да чак 20% трудноћа заврши спонтаним побачајем.
Симптоми су разнолики, од тачкастог крварења, малаксалости, блажих болова у абдомену, карлици или леђима, до јачих болова и крварења, појаве вагиналног секрета и изостанка активности плода.
У раној трудноћи, најчешћи узрок спонтаних побачаја је неправилан развој плода (хромозомске абнормалности), који није компатибилан са животом. Остали узроци су повезани са инфекцијама, изложености токсинима, загађењем, лековима, дуваном, поремећајима имунитета и хормонског статуса и друго.
Шта нуди хомеопатија?
Правовремена хомеопатска терапија може значајно смањити ризик од спонтаних побачаја, делујући као превенција за највећи број узрока побачаја. То је и основни разлог зашто је неопходно започети са терапијом и пре самог зачећа, код жена које су већ имале побачаје или припадају било којој ризичној групи.
У оваквим случајевима, препоручујем да оба супружника истовремено отпочну са хомеопатском терапијом, како би резултати били максимално повољни.
Осим превенције спонтаног побачаја, хомеопатска терапија ће истовремено заштитити и мајку и плод од могућих инфекција и других спољашњих и унутрашњих негативних утицаја, чак и када су у питању последице стреса.
Да ли терапија помаже и код вантелесне оплодње?
Хомеопатска терапија је апсолутно пожељна као превентивна терапија и код вантелесне оплодње. За вантелесну оплодњу је такође неопходно да се започне терапија извесно време пре зачећа и то оба супружника. Изузетно је важно напоменути да хомеопатска терапија не може негативно да утиче нити на мајку, нити на плод, истовремено штитећи и омогућавајући плоду здрав и неометан развој.